Karmienie piersią w nocy - to koniecznie powinnaś wiedzieć!

Nocne karmienia piersią bywają uciążliwe. Są one jednak niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, a także dla całego procesu laktacji. Przeczytaj, dlaczego należy karmić piersią w nocy.

Jednym ze wskaźników prawidłowego karmienia piersią jest ilość karmień. Przez pierwsze tygodnie niemowlę powinno być karmione 8-12. razy na dobę, w tym co najmniej jedno karmienie to karmienie nocne.

Nocne karmienie piersią - jak to wygląda w praktyce?

• Karmienie w nocy – co ile godzin

Mleko mamy szybko się trawi i dziecko w krótkim czasie robi się głodne. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka przerwy w karmieniu piersią nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Dziecko, które skończyło 6. miesięcy może być karmione trochę rzadziej, co 6 godzin, szczególnie jeśli zaczęliście już rozszerzać dietę.

karmienie nocne

• Karmienia nocne – wpływ na laktację

Na dłuższych przerwach w karmieniu cierpi też laktacja. Aby mogła się unormować i dostosować do potrzeb dziecka, musi być systematycznie stymulowana. Częste przystawianie dziecka do piersi podnosi poziom prolaktyny, która odpowiada za produkcję mleka. Karmienia nocne pomagają ustabilizować laktację na poziomie odpowiednim dla potrzeb rozwijającego się organizmu niemowlaka.

Karmienie noworodka w nocy - dlaczego warto?

• Skład mleka

Poziom składników zawartych w mleku zmienia się w przeciągu doby. Mleko, które powstaje w nocy ma inny skład niż mleko produkowane przez mamę w dzień. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w nocnym mleku wpływają na rozwój układu nerwowego, pozwalają dziecku się zrelaksować.

Na początku dziecko nie odróżnia dnia od nocy, a jego organizm nie produkuje melatoniny, która jest hormonem odpowiedzialnym za sen. Musi ona być dostarczana wraz z mlekiem mamy. Dzienne mleko ma skład zapewniający energię do funkcjonowania. Melatonina przynosi ulgę dzieciom z kolkami, dzięki niej rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego.

• Kaloryczność mleka

Mleko nocne jest dużo bardziej sycące niż mleko dzienne. Ma więcej kalorii, jest bardziej tłuste. Jest więc to bardzo ważne dla małego rozwijającego się organizmu, szczególnie zaś korzystne dla wcześniaków i dzieci słabo przybierających na wadze.

• Ilość mleka

W nocy wzrasta stężenie prolaktyny, hormonu, który stymuluje produkcję mleka. To oznacza, że w nocy mleka jest więcej i że łatwiej będzie nakarmić dziecko do syta, a także zapewnić mu optymalną dawkę dobową pokarmu.

Karmienie niemowlaka w nocy - częste problemy

• Czy trzeba budzić dziecko na nocne karmienie?

Zwykle noworodki same budzą się co 2-3 godziny. Dla noworodka przerwy w jedzeniu dłuższe niż 4 godziny nie są korzystne. Osłabia to jego organizm i ogranicza dostarczanie cennych składników. Jeśli maluch śpi dłużej niż 6 godzin w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, to należy go obudzić na jedzenie. Tak długie przerwy nie są też korzystne dla laktacji.

nocne karmienie

Dobrym sposobem na przebudzenie maluszka jest zmiana pieluszki, delikatne łaskotanie maluszka po buzi, dotykanie brodawką piersiową ust dziecka.

• Czy odbijać niemowlaka po nocnym karmieniu?

Jeśli dziecko je w półśnie, nie budzi się zbyt gwałtownie, nie płacze z głodu, to odbijanie nie jest konieczne. Zwykle maluszek je wtedy spokojnie i nie łyka zbędnego powietrza. Jeśli Twoje dziecko ma tendencje do kolek, budzi się z głodu, płacze, to wtedy warto potrzymać je pionowo w celu odbicia.

• Spanie razem czy osobno?

Wspólne spanie to sprawa bardzo indywidualna. Dla wielu mam karmiących piersią wspólne spanie jest wygodniejsze, szczególnie, jeśli maluszek budzi się w nocy wielokrotnie i przysypia przy piersi. Dzięki wspólnemu spaniu mama nie musi za każdym razem wstawać, karmić i odstawiać dziecka do łóżeczka. Wystarczy, że odchyli koszulkę, przytuli maluszka i może nadal spać.

Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie wolno spać razem z dzieckiem, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków i leków psychoaktywnych.

Jeśli śpisz w jednym łóżku z dzieckiem zadbaj o to, by materac był równy, płaski, bez zagłębień, w które może wpaść dziecko. Nie używaj miękkich, wielkich poduszek. Wygodnym rozwiązaniem są łóżeczka, które przystawia się do łóżka rodziców. Dziecko śpi w swoim łóżku ale jest tuż pod ręką.

Karmienia nocne kiedyś się kończą, a dzieci, które kończą rok zwykle są już w stanie przespać całą noc. Teraz najważniejsze jest to, że maluch został nakarmiony cennym mlekiem, które wspomaga rozwój układu nerwowego, koi, usypia, łagodzi kolki, pomaga rosnąć i nabierać siły.

Konsultacja merytoryczna:
lek. Barbara Leszczyńska – pediatra

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK