Karmienie noworodka - jak rozpoznać czy dziecko się najada?

Czy moje dziecko się najada – to jeden z podstawowych problemów mam, które karmią piersią. Nie da się sprawdzić, ile maluch zjadł, są jednak inne, skuteczne sposoby na to, by ocenić, czy maluch jest najedzony.

Ile powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym - cenne wskazówki!

Z dzieckiem, które jest karmione mieszanką mleczną sprawa jest dość prosta. Producent mieszanki podaje dokładne proporcje mleka oraz ile porcji na dobę maluch powinien zjeść. Orientacyjnie w pierwszym miesiącu jest to 7 x 110 ml mleka na dobę. Później (2-4. miesiąc) jest to ok. 6 x 120-140 ml mleka na dobę.

karmienie noworodka butelką

Ile powinien jeść noworodek karmiony odciągniętym mlekiem mamy?

Noworodek karmiony mlekiem mamy (czy to odciągniętym czy prosto z piersi) powinien jeść na żądanie. Co to oznacza? Maluch powinien być przystawiany wtedy, kiedy zauważysz pierwsze oznaki głodu. Dziecka karmionego mlekiem mamy nie da się przekarmić.

Skąd wiadomo, ze noworodek jest głodny?

Głodny maluch zaczyna „rozglądać się”, ssie kocyk, paluszki, odwraca głowę, cmoka – szuka źródła pokarmu. Dziecko bardzo głodne zaczyna płakać. Nie czekaj jednak do tego momentu. Dziecko, które płacze z głodu jest rozdrażnione, zmęczone. Często ma zapchany nosek. Taki maluch będzie jadł nerwowo, łapczywie, będzie odrywał się od piersi. Jedząc w ten sposób nałyka się powietrza, co w prostej linii prowadzi do problemów z brzuszkiem a także może spowodować poranienie brodawek mamy. Szukanie i ssanie paluszków po karmieniu może być tylko odruchem, ale najedzony maluch nie będzie już efektywnie ssał.

Czy karmienie na żądanie daje gwarancje, że dziecko będzie najedzone?

Niekoniecznie. Dlatego warto poznać obiektywne wskazówki, które świadczą o tym, że maluszek zaspokaja swoje potrzeby żywieniowe.

Ile razy na dobę karmić noworodka?

Noworodek powinien być karmiony 8 – 12. razy na dobę, w tym co najmniej jedno karmienie powinno mieć miejsce w nocy. Taka ilość karmień gwarantuje, że Twoje dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka, a laktacja jest wystarczająco stymulowana.

Przerwy w karmieniach nie powinny trwać dłużej niż 6 godzin. Jeśli dziecko nie ssało od kilku godzin spróbuj je przystawić. Mleko mamy trawi się szybciej niż mieszanka, dlatego noworodek karmiony piersią zwykle szybciej robi się głodny.

Jak powinien ssać noworodek?

Każde karmienie powinno trwać minimum 10 minut. W jego trakcie będziesz słyszeć miarowe przełykanie (nie cmokanie). Karmienie nie powinno sprawiać Ci bólu. Jeśli jest inaczej sprawdź czy dobrze przystawiasz niemowlę. Maluch powinien szeroko otworzyć buzię i złapać brodawkę wraz z otoczką. Po karmieniu pierś jest miękka a dziecko spokojne.

Ile razy na dobę powinien wypróżniać się noworodek?

Noworodek powinien oddawać 3-4. papkowate stolce dziennie, ale może ich być nawet kilkanaście. Najpierw kupka jest czarna – to smółka. Później robi się zielono-musztardowa. Nie martw się, jeśli po kilku tygodniach dziecko będzie robić jedną kupkę na kilka dni. To normalne i wiąże się z jego rozwojem.

Ile pieluszek na dobę powinien moczyć noworodek?

Między 3 a 5. dobą życia dziecko moczy 3 – 5 pieluszek na dobę. 5 – 7. doba to 4 – 6 pieluszek, od 8. doby 6 – 8, a od 6.tygodnia życia 5 - 6 pieluszek.

zmiana pieluchy

Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

Jednym z ważnych wskaźników jest to, czy Twój maluch dobrze przybiera na wadze. Na początku dziecko zwykle traci z masy urodzeniowej. Fizjologiczną, naturalną utratą jest do 10% masy początkowej. Maksymalnie po 2. tygodniach dziecko powinno odrobić swoją wagę i od tego momentu zacząć systematycznie przybierać.

W pierwszych trzech miesiącach życia Twoje dziecko powinno przybierać 26 -35g/dobę. Później tempo spada. W 3-6. miesiącu to będzie 17-18 g/d, 6 – 9. miesiąc to 12-13 g/d. Nie zaleca się jednak codziennego ważenia dziecka, chyba, że są ku temu przesłanki i tak doradzi lekarz.

Co robić, jeśli noworodek słabo przybiera na wadze?

Jeśli którekolwiek ze wskaźników nie są zachowane, dziecko je zbyt rzadko, nie umie prawidłowo chwycić piersi, nie przybiera odpowiednio na wadze – koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, może maluszek będzie wymagał dokarmiania, może lekarz zaleci częstsze karmienia, by zwiększyć laktację. Warto też skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Czasem zwykła korekta pozycji do karmienia albo przystawiania do piersi może przynieść nieocenione korzyści.

Konsultacja merytoryczna:
lek. Barbara Leszczyńska – pediatra

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK