Jak przystawić dziecko do karmienia piersią

Karmienie piersią to najlepsza metoda karmienia noworodków i niemowląt, co nie znaczy, że nie sprawia czasem kłopotów młodej mamie. Jedną z rzeczy, które mogą na początku stanowić problem, jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do karmienia może przyczynić się do wielu problemów. Mama powinna czuć się komfortowo, karmienie powinno być dla niej przyjemne i satysfakcjonujące. Jeśli bolą ją plecy, ma poranione, obolałe brodawki a dziecko się nie najada, istnieje duże ryzyko, że mama przedwcześnie zrezygnuje z karmienia na rzecz mleka modyfikowanego. Podpowiadamy, o co zadbać, by tego uniknąć.

Przystawianie dziecka

Prawidłowa pozycja przy karmieniu piersią

Bez względu na to, jaką pozycję do karmienia wybrała mama, w każdej powinna odczuwać komfort. Na siedząco może korzystać z wygodnego fotela, podnóżka, poduszek, które pomogą jej uzyskać optymalną pozycję. Koniecznie musi zadbać o dobre podparcie pleców. Na leżąco również powinna znaleźć taką pozycję, w której może się zrelaksować i nie czuć napięcia.

Przystawiając dziecko do karmienia mama nigdy nie powinna się pochylać do dziecka, a jedynie podnieść je do odpowiedniego poziomu. Nie może być zgarbiona, zgięta. Zasada jest taka, że przystawia się dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. W trakcie karmienia mama nie powinna odczuwać bólu czy dyskomfortu, ani w piersi ani w żadnej innej części ciała. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że należy pozycję do karmienia skorygować lub poszukać innej.

W większości pozycji dziecko przytulone jest brzuszkiem do brzucha mamy, choć niektóre pozycje, wskazane ze względu na cesarskie cięcie, są tak pomyślane, by dziecko nie urażało rany. Jednak wtedy zwykle przytula się ono np. do boku mamy. Mama podtrzymuje ciało dziecka. Dziecko ma całe ciało i buzię zwróconą w kierunku mamy. Każda pozycja karmienia piersią prowokuje bliski kontakt dziecka z mamą, możliwość patrzenia sobie w oczy, nawiązywania bliskiej, emocjonalnej więzi.

Prawidłowa technika karmienia piersią

Przystawianie dziecka do karmienia

Etapy prawidłowego przystawiania dziecka do karmienia

 • Wybór pozycji

Wybierz pozycję do karmienia. Ważne żeby była wygodna, żeby ręka, która podtrzymuje dziecko miała podparcie. Czasem sesje karmienia trwają dość długo, warto zaopatrzyć się w coś do picia i czytania. Weź maluszka na ręce i przyjmij wybraną pozycję do karmienia.

 • Uchwycenie piersi przez mamę

Mama może trochę pomóc dziecku w uchwyceniu piersi. W tym celu złap pierś tak, by kciuk był nad nią, a reszta palców podtrzymywała ją od dołu (chwyt C). Dłoń nie powinna dotykać brodawki, a jedynie delikatnie spłaszczyć pierś, by maluszkowi było łatwiej ją złapać i zassać.

 • Prowokowanie odruchu szukania

Ułóż maluszka na przeciwko siebie, główka dziecka powinna być delikatnie odchylona z noskiem na brodawce. Możliwe, że Twój maluszek już na tym etapie będzie szukał piersi i szeroko otwierał buzię. Jeśli nie, delikatnie dotknij kilka razy jego warg brodawką, tak by sprowokować go do szerokiego otworzenia buzi.

 • Nałożenie dziecka na pierś

Gdy dziecko otworzy szeroko buzię nałóż je na pierś. Maluszek musi chwycić brodawkę głęboko, wraz z otoczką, w przeciwnym razie karmienie będzie nieefektywne i bolesne dla mamy. Nie wciskaj brodawki na siłę w usta dziecka, samo powinno złapać dobrze pierś.

 • Podjęcie ssania

Gdy dziecko chwyci dobrze pierś rozpocznie ssanie. Powinnaś usłyszeć miarowe przełykanie, dziecko powinno oddychać nosem. Jeśli słyszysz mlaskanie, cmokanie, to prawdopodobnie pierś jest w buzi zbyt płytko i należy powtórzyć próbę prawidłowego chwytu. Wargi maluszka powinny być wywinięte, a policzki nie powinny być wciągnięte. W trakcie ssania nie ściskaj piersi bo możesz zablokować wypływ mleka. Jeśli maluszek został prawidłowo przystawiony karmienie powinno być dla Ciebie komfortowe.

 • Zakończenie karmienia

Różne dzieci spędzają przy piersi różną ilość czasu. Jeśli poczujesz, że dziecko opróżniło jedną pierś, i nadal jest głodne podaj mu drugą. Podczas kolejnego karmienia zacznij od tej, na której skończyliście.

Przystawianie dziecka

Jak prawidłowo karmić piersią noworodka?

Ocena przystawiania dziecka do karmienia

Skąd młoda mama może wiedzieć, czy dziecko jest dobrze przystawione do karmienia? Powinna zwrócić uwagę na kilka czynników.

 • Szeroko otwarta buzia dziecka (maluszek powinien uchwycić brodawkę wraz z otoczką, jeśli złapał tylko brodawkę, to znaczy, że chwyt jest zbyt płytki).
 • Wargi okalają brodawkę (wargi powinny być wywinięte).
 • Nosek i broda dziecka dotykają piersi
 • Policzki nie powinny być wciągnięte (policzki powinny być okrągłe, wypełnione)
 • Dźwięk regularnego połykania (nie powinno być słychać cmokania ani mlaskania).

Sygnały świadczące o problemach podczas przystawiania dziecka do karmienia

Karmienie, aby mogło trwać wiele miesięcy, musi być komfortowe dla mamy. Stres spowodowany przystawianiem dziecka do piersi, które jest dla mamy nieprzyjemne, może wpłynąć na laktację i dalsze karmienie.

Przystawianie dziecka

Najważniejszym i najłatwiejszym do wychwycenia wskaźnikiem, że przystawianie dziecka do karmienia nie przebiega jak powinno, jest ból brodawki, jej poranienie, dyskomfort. O ile mama nie jest w stanie sama skorygować techniki karmienia piersią, powinna udać się po poradę do położnej lub do poradni laktacyjnej. Zwykle problem nie jest poważny i uwagi ze strony specjalisty pozwalają karmić długo i komfortowo dla obu stron.


ZIEL/805/04-2018

Konsultacja merytoryczna:
Marta Piątkowska – położna

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK