Jak często karmić noworodka i niemowlę?

Częstotliwość karmienia piersią niemowlaka zmienia się wraz z jego rozwojem. Z biegiem czasu karmienia stają się rzadsze, bardziej uregulowane, a ich przebieg bardziej przewidywalny. Dowiedz się, jak często należy karmić noworodka i niemowlę.

Najbardziej polecaną metodą karmienia niemowlęcia do 6. miesiąca życia jest wyłączne karmienie piersią. Często młode, niedoświadczone mamy zastanawiają się, jak często karmić noworodka i skąd wiadomo, czy dziecko się najada. Podpowiadamy.

Czym jest karmienie na żądanie?

Zalecaną metodą karmienia piersią jest tzw. karmienie na żądanie. Ten sposób pozwala w pełni zaspokoić potrzeby niemowlęcia, dostosować laktację do jego wymagań a także zapobiega problemom z piersiami u mamy.

Swego czasu zalecano kobietom karmienie co trzy godziny, jednak specjaliści odeszli od tego systemu. Dziecko najlepiej wie, kiedy jest głodne i postara się dać mamie to jasno do zrozumienia. Noworodek ma bardzo mały żołądek a pokarm mamy jest lekkostrawny. Karmienie co kilka godzin byłoby zbyt rzadkie dla takiego małego dziecka. Dodatkowo początki karmienia są ważne dla rozbudzenia laktacji. Im częściej dziecko jest przystawiane, tym większa szansa, że laktacja dostosuje się do potrzeb dziecka i będzie utrzymywać na odpowiednim poziomie.

Karmienie dziecka

„Karmienie na żądanie” to jednak nie tylko karmienie na żądanie dziecka. Równie ważne są potrzeby mamy. Częste karmienie zmniejsza ryzyko zastojów, a co za tym idzie zapaleń piersi, pozwala mamie szybciej wrócić do formy sprzed ciąży (oksytocyna obkurcza macicę) oraz do uprzedniej wagi (Karmienie piersią to duży wydatek energetyczny). Częste karmienie pozwala też mamie zachować dobry nastrój i chroni przed depresją poporodową.

Karmienie piersią – jak często karmić noworodka?

Poza tym, że noworodka należy karmić na żądanie, to warto kontrolować jak często maluszek jest przystawiany do piersi. Co ile je noworodek? W przeciągu doby powinno odbyć się 8-12 sesji, w tym, co najmniej 1-2 razy dziecko powinno zostać nakarmione w nocy. Mleko zmienia swoje właściwości w rytmie dobowym, więc pokarm nocny ma inne zadania niż pokarm dzienny. Jeśli dziecko je częściej niż 12 razy na dobę warto zastanowić się nad techniką przystawiania. Być może maluszek nieprawidłowo chwyta pierś i nie najada się odpowiednio.

Bawienie dziecka

Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde należy traktować indywidualnie. Jedne maluszki będą jadły częściej a krócej, inne będą domagać się piersi rzadziej, ale jak już się przy niej znajdą to nie dadzą się tak łatwo odstawić. Noworodka należy karmić tak często, jak tego potrzebuje.

Głodny maluszek jest niespokojny, wkłada do buzi paluszki i piąstki, kwili, jest pobudzony. Najlepiej przystawiać dziecko, gdy pojawiają się pierwsze oznaki głodu. Nie warto czekać aż dziecko zacznie płakać, będzie zdenerwowane, rozdrażnione. Nakarmienie go staje się wtedy dużo trudniejsze. Dziecko odrywa się od piersi, ma kłopoty z jej uchwyceniem, łyka powietrze, co może powodować problemy z brzuszkiem. Z czasem rozpoznanie czy dziecko jest głodne będzie coraz łatwiejsze.

Karmienie na żądanie

Skąd wiadomo, że maluszek się najada:
  • Podczas karmienia aktywnie ssie i przyłyka
  • Po karmieniu pierś jest miękka
  • Dziecko moczu min. 6 pieluszek na dobę
  • Wypróżnia się kilkukrotnie w ciągu doby (z czasem może być rzadziej)
  • Po karmieniu jest rozluźnione
  • Odpowiednio przybiera na wadze

Co ile karmić niemowlę – jak zmienia się karmienie w późniejszym czasie?

Z czasem rytm karmień się stabilizuje. Karmienie niemowlęcia nadal odbywa się w systemie „na żądanie”, jednak przerwy między karmieniami się wydłużają. Żołądek dziecka jest większy, potrafi naraz więcej zjeść. Niemowlę powinno być przystawiane zawsze, gdy tego potrzebuje, a także, gdy mama czuje, że jej piersi są przepełnione. Gdy mama i dziecko mają już opanowaną technikę karmienia, mamie łatwiej rozpoznać głód u maluszka a także przewidzieć, jak szybko dziecko zgłodnieje, dlatego teraz wszystko zwykle przebiega spokojniej. Sesje karmienia mogą trwać krócej, bo dziecko po kilku tygodniach ćwiczeń lepiej radzi sobie ze ssaniem.

Matka z dzieckiem

Niemowlę po 4-6. tygodniach od narodzin je zwykle do 8. razy dziennie, wciąż przynajmniej raz powinno być karmione w nocy. Do 6. miesiąca powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy. Roczne dziecko nie potrzebuje już karmień nocnych, a mleko nie jest już jego jedynym posiłkiem.
Regularność karmień może być zachwiana w okresach tzw. kryzysów laktacyjnych. Zwykle wiążą się one z szybkim rozwojem dziecka, jego nagłym wzrostem i zwiększonymi potrzebami odżywczymi. W tym czasie dziecko może domagać się częstszego karmienia, bo jest bardziej głodne. Po kilku dniach laktacja dostosowuje się do zwiększonego zapotrzebowania i wszystko zwykle wraca do normy.


ZIEL/803/04-2018

Konsultacja merytoryczna:
dr Danuta Liszewska-Chrzanowska – pediatra

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK