Naturalne metody wspomagania laktacji

Wiele świeżo upieczonych mam martwi się, czy ma wystarczającą ilość pokarmu. Zazwyczaj wystarczy częste przystawianie dziecka oraz odpowiednia technika, by zapewnić sobie i maluszkowi długie i efektywne karmienie piersią. Laktację można oczywiście, a nawet trzeba, wspierać. W jaki sposób?

Laktacja – co to takiego?

Laktacja jest niczym innym jak produkcją oraz wypływaniem pokarmu. O prawidłowe działanie tego procesu dbają hormony: prolaktyna i oksytocyna.

Istnieje wiele sposobów na wspieranie laktacji , dzięki którym karmienie piersią będzie nie tylko przyjemne , ale też efektywne i długotrwałe, np.: produkty zawierające koper włoski, który wspiera aktywność gruczołów mlecznych kobiet karmiących, wspomagając proces laktacji.

Kobiecy organizm jest tak zaprogramowany, by mógł wykarmić dziecko. Niewielki odsetek młodych mam nie może lub nie jest w stanie karmić piersią. Z reguły dzieje się tak ze względu na choroby i przyjmowane leki, czasami z powodów fizjologicznych.

Najczęściej jednak kobieta może z powodzeniem karmić piersią. Jeśli ma problemy lub wątpliwości w tym zakresie, powinna skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który na pewno pomoże jej w przezwyciężeniu trudności.

Naturalne karmienie piersią

Laktacja – odruch prolaktynowy i odruch oksytocynowy

Odruch prolaktynowy, czyli odruch wytwarzania pokarmu. Gdy dziecko ssie pierś, stymuluje zakończenia nerwów czuciowych, które znajdują się na brodawce i otoczce. Tym sposobem do mózgu, a konkretnie podwzgórza i dalej do przedniego płata przysadki mózgowej, dociera informacja o zapotrzebowaniu na pokarm. W przysadce wydzielana jest prolaktyna, która ma za zadanie pobudzić pęcherzyki mleczne do produkcji pokarmu. Częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi sprawia, że wytwarzanie mleka przebiega bez większych zakłóceń.

Odruch oksytocynowy, czyli odruch wypływu pokarmu. Ssanie piersi i stymulacja zakończeń nerwowych w skórze brodawki i otoczki powoduje przesyłanie bodźców najpierw do podwzgórza, a potem też do tylnego płata przysadki mózgowej. Stamtąd uwalniana się z kolei oksytocyna, która odpowiada za kurczenie się komórek mięśniowych znajdujących się dookoła pęcherzyków i przewodów pokarmowych w piersi. Tym samym wywołuje wypływ pokarmu.

Mleko matki

Produkcja mleka rozpoczyna się jeszcze w czasie ciąży, dlatego nawet wcześniaki mogą być karmione piersią. Mleko matki rozwija się, zmienia i dostosowuje w zależności od potrzeb i wieku dziecka.

W pierwszych dniach po porodzie pojawia się siara, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju odporności dziecka. Następnie siara zmienia się w pokarm przejściowy, by w końcu stał się on mlekiem dojrzałym.

Mleko matki

Bez względu na krążące opinie mleko matki zawsze jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie istnieje zjawisko chudego czy zbyt tłustego mleka. Jest ono zawsze odpowiednie.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem podawania dziecku pokarmu i jedynym zalecanym. Do 6. miesiąca życia maluch powinien być karmiony tylko w naturalny sposób, a do 1. roku życia mleko matki powinno stanowić podstawę jego żywienia.

Sposoby na wspomaganie laktacji

  1. Psychika a laktacja
  2. Produkcja i wypływ mleka w ogromnej mierze zależą od psychiki kobiety, od jej motywacji i emocji. Właśnie dlatego wspieranie procesu laktacji należy rozpocząć od pracy nad samą sobą. W jaki sposób uspokoić się i odpowiednio nastawić do karmienia?

  3. Kontakt skóra do skóry
  4. Noworodek jeszcze na sali porodowej pozostawiany jest przez minimum dwie godziny sam na sam z mamą. Pozwala to na ukojenie nerwów po porodzie, uspokojenie się i pierwsze karmienie. Kontakt "skóra do skóry" nie powinien kończyć się na tym etapie. Dbaj o to, by jak najczęściej przytulać swoje dziecko. Zapach mamy pobudza maluszka do ssania, więc bezpośredni kontakt sprawia, że dziecko częściej sięga po pierś i tym samym pobudza laktację.

  5. Praca z wyobraźnią
  6. Aby wesprzeć proces laktacji, warto pobudzić swoją wyobraźnię do działania. W czasie karmienia zwizualizuj sobie samą siebie karmiącą dziecko. Możesz też wyobrazić sobie "wodospad mleka", który zawsze nasyci twojego maluszka. Taki pozytywny obraz wyzwala z obaw, nastawia na sukces i podnosi na duchu.

  7. Zdjęcia mam karmiących
  8. Oglądając ilustracje i zdjęcia przedstawiające karmienie piersią, wzmacniasz swoją motywację. Dzięki temu twój umysł nastawia się na produkcję mleka. W internecie z powodzeniem znajdziesz mnóstwo stron, na których znajdują się tego rodzaju zdjęcia.

  9. Odgłosy natury
  10. Okazuje się, że relaksująca muzyka, w której słychać odgłosy natury (szczególnie wody), korzystnie wpływa na laktację. Dźwięki wodospadów, potoków czy strumieni sprawiają, że łatwiej o wyobrażenie sobie procesu produkcji mleka. Czasami też warto po prostu wziąć prysznic, by obraz i odgłos wody pobudziły laktację.

  11. Afirmacje
  12. Wyszukaj motywujące i pokrzepiające cytaty na temat karmienia piersią. Wywieś je w widocznych miejscach, tak by zawsze mieć do nich dostęp. Czytaj je na głos za każdym razem, gdy je widzisz. Takie wypowiedzi zachęcają do walki z trudnościami i dodają sił.

Jak wspierać laktację?

Laktacja to złożony proces. Zdarzają się sytuacje, kiedy karmienie staje się nieco kłopotliwe. Poranione brodawki, brak doświadczenia, niepewność, stres i niezrozumienie przez otoczenie – wszystko to może wpływać niekorzystnie na karmienie piersią. W jaki sposób można je naturalnie wspierać, by nie poddać się zbyt szybko?

Na dobry start laktacji składa się:

  • prawidłowe przystawianie dziecka do piersi od razu po porodzie
  • unikanie używania smoczka
  • niedokarmianie noworodka
  • karmienie na żądanie
Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi
  • Chcieć to móc! Jeśli mama jest zdecydowana, że będzie karmić piersią i chce to robić, mimo pojawiających się trudności, jest większe prawdopodobieństwo, że jej się to uda.
  • Wiara w siebie działa cuda. Mówi się, że mleko powstaje w głowie. Jeśli więc tylko nie zwątpimy w swoje siły i możliwości, wykarmimy nasze dziecko.
  • Unikanie stresu i spokój z pewnością pomogą. Zdenerwowanie to jedno z najgorszych odczuć, jakie może pojawić się w czasie laktacji. Wszelkie złe myśli należy odłożyć na bok. Najważniejsze jest to, by trochę sobie odpuścić, mniej od siebie wymagać. Uspokojenie się i odstresowanie to najlepsze, co możemy zrobić, by karmić piersią.
  • Odpoczynek i wysypianie się wspierają laktację. Po narodzinach dziecka wykorzystujmy każdą chwilę na regenerację. Gdy dziecko zasypia, śpijmy razem z nim. Nawet krótka drzemka sprawi, że od razu poczujemy się lepiej.
  • Nie bójmy się prosić o pomoc. Zmęczenie i poczucie braku siły są normalną reakcją na zmiany, jakie dzieją się w życiu każdej mamy po porodzie. Pamiętajmy jednak, że istnieją osoby, które chętnie pomogą nam w opiece nad dzieckiem lub w codziennych czynnościach. Młoda mama nie musi wszystkiego robić sama.
  • Technika karmienia odgrywa ogromną rolę we wspieraniu laktacji. Jeśli dziecko jest nieprawidłowo przystawiane do piersi, nie stymuluje ich odpowiednio i nie opróżnia dostatecznie, to produkcja mleka może się przez to zmniejszać. Należy wybrać najwygodniejszą pozycję do karmienia i poprawić technikę przystawiania. Jeśli samodzielnie nie możemy sobie z tym poradzić, skorzystajmy z poradni laktacyjnej.
  • Karmienie na żądanie wspomaga produkcję mleka. Nie bez powodu specjaliści zalecają karmić noworodka zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Jest to bardzo ważne szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy podaż mleka musi wyrównać się z popytem na nie.
  • Nocne karmienia wspierają prawidłową laktację. Noworodek ma niewielki żołądek, a mleko matki trawi się bardzo szybko. Dlatego tak często domaga się on jedzenia. Również w nocy potrzebuje pokarmu. Poziom prolaktyny we krwi matki jest wyższy nocą niż w ciągu dnia, więc automatycznie zwiększa się też produkcja mleka. Właśnie dlatego nie można rezygnować z nocnych karmień, jeśli zależy nam na utrzymaniu laktacji.
  • Najlepiej, by maluszek w czasie jednego karmienia jadł z obu piersi. Po przystawieniu do jednej powinien opróżnić ją, a jeśli dalej jest głodny, zmieniamy pierś. Kolejne karmienie należy rozpocząć od tej strony, na której dziecko zakończyło poprzednio. Jeśli chcemy wspierać laktację, po karmieniu warto skorzystać z laktatora i opróżnić piersi. Wtedy organizm otrzymuje sygnał, że dziecko potrzebuje więcej pokarmu i dostosowuje jego ilość do wymagań malucha.
  • Dokarmianie i dopajanie nie jest potrzebne w czasie naturalnego karmienia. Aby wspierać laktację, nie należy podawać dziecku niczego poza piersią. Pochopna decyzja o dokarmianiu może zakończyć naszą przygodę z naturalnym karmieniem.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu mamy wspiera laktację. W czasie karmienia piersią należy pić więcej niż zazwyczaj, bo nawet około 3 litrów płynów dziennie. Można także korzystać z herbatek czy mieszanek ziołowych (np. Lactosan) zawierających m.in. koper włoski lub owoc anyżu, które wspierają proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne oraz melisę, która ułatwia odprężenie organizmu oraz wspomaga spokojny sen karmiącej mamy.

Istnieje wiele sposobów na wspieranie laktacji, dzięki którym karmienie piersią będzie nie tylko przyjemne, ale też efektywne i długotrwałe. Pamiętajmy, że mleko matki jest przecież najlepszym pokarmem, jaki możemy zaoferować naszemu dziecku.


Autor:
Halina Basek

Nasze produkty Lactosan

Lactosan Mama

Lactosan Mama

Zawiera specjalnie dobraną kompozycję składników pochodzenia naturalnego.

SUPLEMENT DIETY
Lactosan Fix

Lactosan Fix

W pełni naturalna mieszanka ziołowa zawierająca owoc anyżu, który wspomaga laktację.

ŚRODEK SPOŻYWCZY
OK