FAQ (Najczęściej zadawane pytania)

6. Antykoncepcja a karmienie piersią

Po pierwsze należy pamiętać, że karmienie piersią nie zapobiega zajściu w ciążę, jak powszechnie kiedyś wierzono.

Płodność w trakcie karmienia jest faktycznie zmniejszona ale przypadki zajścia w ciążę w tym okresie są znane. Na płodność wpływa częstość i długość karmień. Im rzadziej karmimy i przewy między karmieniami są długie, to ryzyko jest większe. Pamiętać należy, że po porodzie najpierw występuje owulacja, a dopiero potem miesiączka. Dlatego jeśli mama nie jest gotowa na posiadanie kolejnego dziecka powinna stosować antykoncepcję. Stosowana antykoncepcja przy karmieniu piersią przede wszystkim powinna być bezpieczna dla dziecka.

Antykoncepcja w czasie karmienia piersią powinna być dobrana podczas wizyty u lekarza ginekologa. Nie można stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych przy karmieniu piersią. Lekarz jednak ma możliwość wypisania recepty na pigułkę jednoskładnikową, nazywaną minipigułką, z syntetyczną pochodną progesteronu. Hormon ten hamuje owulację i utrudnia plemnikom dostanie się do macicy.

Inne metody antykoncepcyjne podczas karmienia piersią z wykorzystaniem progesteronu to wkładka domaciczna lub jednorazowy zastrzyk. Podanie zastrzyku ma tę wadę, że jeśli mama będzie źle na niego reagować, to nie ma możliwości cofnięcia go. Wkładkę zawsze można usunąć, a tabletki odstawić. Istnieją również wkładki bez hormonów.

Bez konsultacji z lekarzem można stosować prezerwatywy, które jednak mają niższą skuteczność niż środki z wykorzystaniem hormonów. Żeby podnieść skuteczność prezerwatywy można dodatkowo stosować antykoncepcję chemiczną tzn. maści lub globulki antykoncepcyjne. Zawsze należy sprawdzić w ulotce czy można stosować dany środek łącznie z prezerwatywą. Istnieje jeszcze metoda zupełnie naturalna, polegająca na obserwacji swojego ciała (śluzu i temperatury) i unikania współżycia w dni płodne. Metoda ta jednak wymaga dużej wnikliwości i niestety jej skuteczność nie jest zbyt duża, bywa dość zawodna.

Konsultacja merytoryczna: Marta Piątkowska – położna

ZIEL/807/04-2018

OK