FAQ (Najczęściej zadawane pytania)

4. Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Najnowsze zalecenia specjalistów mówią, że mama w okresie karmienia piersią może jeść wszystkie owoce, o ile nie szkodzi to jej dziecku. To wskazanie nabiera szczególnego znaczenia w okresie wiosenno-letnim, gdy pojawia się dużo owoców sezonowych.

Wtedy, gdy mama zechce sięgnąć po truskawki, powinna na początek zjeść niedużą ich ilość i zrobić sobie 2-3 dniową przerwę. W tym czasie należy obserwować maluszka, czy nie pojawiają się jakieś oznaki alergii, np. kłopoty z wypróżnieniem, biegunka, zmiany skórne. Jeśli przez kilka dni nic takiego nie ma miejsca, oznacza to, że dany owoc jest bezpieczny i mama może go spokojnie jeść. Bywa, że uczulają nie tyle same owoce, co substancje konserwujące lub nawozy, użyte w procesie uprawy owoców. Trzeba też pamiętać, żeby nie wprowadzać 2 czy 3 owoców czy innych produktów naraz, bo potem trudno określić, co było przyczyną zmian u dziecka.

Owoce podczas karmienia piersią są jak najbardziej wskazane. Dostarczają mamie i dziecku witamin i mikroelementów. Poza tym większość z nich jest niskokaloryczna, co pomoże mamie wrócić do wagi sprzed ciąży. Jeśli mama chce zgubić dużo kilogramów może zrezygnować w diecie z dużej ilości owoców na rzecz warzyw. Dobrym sposobem na dużą ilość warzyw i owoców w diecie karmiącej mamy są samodzielnie wyciskane soki i smoothie, w których łatwo przemycić również warzywa, za którymi się nie przepada.

ZIEL/807/04-2018

OK